Ефективність тренувань насамперед залежить не від місця їх проведення, а безпосередньо від прикладених старань та зусиль, що у свою чергу визначається рівнем бажання та мотивації.
При високошвидкісному ритмі життя не завжди вдається включити регулярне відвідування фітнес залу, але при цьому поставивши за мету покращити стан тіла і здоров'я відповідно, впоратися можна і в домашніх умовах.
Для того, щоб зробити домашні тренування воістину ефективними, важливо дотримуватися кількох основних правил:
1 . Регулярність
1-2 тренування на місяць безумовно краще, ніж нічого, особливо якщо йдеться про загальний стан здоров'я, проте про результативність у такому разі – не може бути й мови. Ідеально тренуватися 3-4 рази на тиждень із відносно рівними проміжками часу на відпочинок та відновлення.
2 . Пророблення "всього тіла"
Людський організм - цілісна структура, у якій кожен елемент є важливим складником її нормального функціонування. Дуже важливо приділяти увагу всім групам м'язів, загалом зміцнюючи тіло та м'язовий каркас. Бажаючи позбутися зайвих сантиметрів на животі – не варто цілими днями тільки й робити – качати прес, а за бажання накачати сідниці – умовно щодня присідати.
3 . Послідовність
До формування "свого ідеального тіла" необхідно підійти "з розумом", тому перед тим, як перейти безпосередньо до тренінгу потрібно сформувати програму тренувань, виходячи з необхідних цілей та завдань (скинути вагу/накачати прес/сідниці). При цьому слід врахувати, що під час виконання фізичних активностей виникають так звані мікророзриви м'язових волокон (не варто боятися - це абсолютно нормальне явище, завдяки якому у свою чергу відбувається зростання м'язів). На їх відновлення потрібен час (повний цикл може займати до 24-36 годин залежно від потенціалу організму), тому послідовність – зміна навантаження на різні групи м'язів – украй важлива для отримання максимального результату.
4. Розминка / заминка
Розминка - важливий етап перед початком основного тренування, який готує тіло до майбутніх навантажень. Таким чином, навіть мінімальне опрацювання суглобів і м'язів дозволяє з одного боку мінімізувати ймовірність різноманітних травм, а з іншого - підвищують витривалість і результативність. Крім того, розминка допомагає настроїтись психологічно на майбутню роботу та сконцентруватися безпосередньо на ній.
Заминка наприкінці тренування допомагає відновити дихання, потягнути м'язи для прискорення процесу відновлення, виведення токсин та зниження крепатури.
5 . Різноманітність
Наш організм має властивість адаптуватися до різноманітних подій. Виконуючи однакові вправи, існує велика ймовірність звикання, адаптації і як результат - зниження ефективності в цілому. Максимальна різноманітність вправ та варіацій їх виконання допомагають цей фактор виключити.
6 . Концентрація
Тренування - процес, що вимагає уваги та контролю. Насамперед потрібно психологічно налаштуватися на майбутню роботу і постаратися відволіктися від сторонніх справ. У цьому частково допоможе спортивне екіпірування (форма + кросівки, взуття, до речі, важливо одягати насамперед з метою безпеки) та заздалегідь виділене місце. Далі варто сконцентруватися на правильності виконання вправ, на техніці. Не треба поспішати "ставити рекорди", без адекватного розуміння послідовності та техніки виконання кожної вправи. Більше того, потрібно чітке розуміння, які м'язи повинні працювати в тій чи іншій вправі, щоб не перевантажити організм з одного боку і не травмуватися -
з іншого.
7 . Режим
Можна тренуватися скільки завгодно, але без формування певного "здоровішого режиму" отримані результати будуть мінімальними. Насамперед варто переглянути раціон і прибрати хоча б 50% шкідливих продуктів, віддавши перевагу більш корисним. Не менш значущим є повноцінний сон та зменшення стресових станів.
Тренування вдома мають ряд переваг:
- економія часу та коштів
Відвідування спортивної зали передбачає обов'язкове придбання абонементу, а персональний тренінг – виникнення додаткових фінансових витрат, доступних далеко не кожному. У той же час, в більшості випадків дорога туди/назад цілком може зайняти кілька годин, які можна витратити безпосередньо на домашні тренування, заощадивши найголовніший ресурс - час.
- зручний формат тренувань
Займатися вдома можна в зручний для себе час, що дозволяє максимально ефективно вибудувати денний графік. Таким чином, не потрібно підлаштовуватись під режим роботи спортивного залу, часу проведення групових чи індивідуальних тренувань. З'являється можливість регулювання тривалості заняття. Так, за потребою можна розбивати тренування на 2 частини – першу виконавши вранці, другу – увечері.
- психологічний комфорт
Початковий рівень фізичної підготовки іноді супроводжується страхами та затискачами - "а що скажуть оточуючі". При цьому ступінь стиснення зашкалює і тренуванням приходить кінець. У домашніх умовах можна почуватися спокійніше, стати перед дзеркалом і самостійно відточувати техніку без огляду на інших. У будь-якому випадку не потрібно забувати - ми всі починаємо набувати нового досвіду з самих низів, тому краще сконцентруватися на власній роботі, ніж на самогнобленні.
Таким чином, тренування вдома – чудова можливість удосконалюватися як зовні – тіло, так і внутрішньо – здоров'я. Все залежить від завзятості та самовіддачі, регулювати які можна виключно самостійно.